На 28 юли 2023 г. в Карлово се проведе вторият ден от годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ). Той беше посветен на Апостола на свободата Васил Левски. Асоциацията е един от участниците в реализирането на националната програма за отбелязване на 150 години от гибелта на Апостола с много интересни инициативи и проекти – и общи, и на отделни училища в различни точки на света.

Деца от Музикална школа „Карловойс“ поздравиха всички участници за „Добре дошли“ с песен за Левски и китка от български народни песни – Ева Хаджийска и Харитина Иванова, Александра Арабаджиева и Дария Димитрова. Подариха им и свой диск. Антон Минев – зам.-кмет на Карлово, и Дора Чаушева – директор на НМ „Васил Левски“, приветстваха българските учители, дошли в родния град на Левски от различни страни и различни континенти.
Много награди на участниците в двата конкурса на асоциацията връчиха председателят Петя Цанева и доц. Адриана Любенова – във видеоконкурса по повод 150 г. от смъртта на Апостола и в проекта за превод на книжката “Левски в детските очи” на проф. Иван Стоянов, преведена от ученици на 16 езика. Писмо с благодарност към учители и ученици изпрати неговата съпруга Тодорка Стоянова.
Новата програма „Неразказаните истории на българите“ представи Наталия Михалевска – началник на кабинета на министъра на образованието и науката. Сред първите посланици на тази програма е Хайгашот Агасян, който подари своя песен „Пътят на България“ и поздрави с нея участниците в конференцията.
Срещата на българските учители в Карлово завърши в музея на Апостола. С много от тях сме имали нашите уроци през годините назад – гостувахме и реално, и виртуално, а сега те бяха наши гости. Разгледаха музейния комплекс, временните изложби, гледаха филма „Когато Дякона срещна Апостола“ на журналистката Велислава Дърева. Снимка за спомен, подаръци от музея и раздяла. До следващите уроци през новата учебна година и надяваме се нови посещения с техни ученици, но вече реално в музея в Карлово, по националната програма „Образователни маршрути“.

Гостите познаха и старите улички на Карлово и други места, свързани с Левски, на път към паметника, където поднесоха своите цветя и се поклониха пред Апостола – героя, за който през следващата година отново ще разказват на българчетата по света.