Прекрасната творба на проф. Кънчо Аврамов, създадена през 1987 г., подари на музея неговата съпруга Свобода Спасова – Аврамова. Тя изненада екипа на музея на 12 юли като пристигна от далечното врачанско село Голямо Пещене и заяви волята си да дари портрета на Левски точно тук.

Той е част от творчеството на проф. Аврамов, който е бил преподавател в Художествената академия и е автор на художествени образи на Ботев и на други революционни дейци. Свобода Аврамова подари на музея и две свои графики, също посветени на Васил Левски.

Благодарим Ви, госпожо Аврамова. Релефът на Левски и графиките, които ни дарихте, ще обогатят музея на Апостола. Вярваме, че 30 години след създаването ú творбата на проф. Кънчо Аврамов намери днес своя дом. Със сигурност ще намери и своите почитатели сред гостите на музея.